Jak grzyby po deszczu powstawały na rogu każdej ulicy zachęcając ofertą łatwo dostępnych pożyczek. Firmy pozabankowe. Co to takiego i czy warto korzystać z ich usług? Firmy pozabankowe to wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa lub instytucje które nie są bankiem. Ich oferta jest łatwiej dostępna i procedura wymaga mniej formalności. Czym różnią się od tradycyjnych banków? Na wstępie należy wspomnieć, że nie są objęte regulacjami Komisji Nadzoru Finansowego. Nie oznacza to jednak, że nie regulują ich żadne przepisy. W przypadku funduszy pożyczkowych kontrolę nad nimi sprawują m.in. resort gospodarki i PARP. Oferta pozabankowych firm pożyczkowych, a w tym funduszy pożyczkowych skierowana jest głownie do sektora mikro i małych przedsiębiorstw, które z wielu powodów nie mogą uzyskać […]
Jak grzyby po deszczu powstawały na rogu każdej ulicy zachęcając ofertą łatwo dostępnych pożyczek. Firmy pozabankowe. Co to takiego i czy warto korzystać z ich usług?
Firmy pozabankowe to wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa lub instytucje które nie są bankiem. Ich oferta jest łatwiej dostępna i procedura wymaga mniej formalności. Czym różnią się od tradycyjnych banków?
Na wstępie należy wspomnieć, że nie są objęte regulacjami Komisji Nadzoru Finansowego. Nie oznacza to jednak, że nie regulują ich żadne przepisy. W przypadku funduszy pożyczkowych kontrolę nad nimi sprawują m.in. resort gospodarki i PARP.
Oferta pozabankowych firm pożyczkowych, a w tym funduszy pożyczkowych skierowana jest głownie do sektora mikro i małych przedsiębiorstw, które z wielu powodów nie mogą uzyskać bądź mają utrudniony dostęp do finansowania w bankach. Mają one zapełnić niszę na rynku bankowym, gdzie przedsiębiorcy z gorszą historią kredytową, brakiem odpowiedniego zabezpieczenia albo na przykład krótkim stażem nie mogą skorzystać z kredytu w banku. Firma pozabankowe rozumieją, że bardzo często historia w BIK może być gorsza z powodu opóźnienia w spłatach kredytów bo kontrahent nie zapłacił na czas, albo nieterminowej spłaty odsetek na karcie kredytowej, która wyniknęła z zapomnienia innym razem z chęci poznania oferty wszystkich banków i zachęcenia magicznym zdaniem „poproszę o dowód osobisty”, a następnie złożenia zapytania we wszystkich dostępnych na rynku bankach (pamiętać należy, że każde kolejne zapytanie obniża naszą szansę na kredyt). Z tego powodu nie dyskwalifikują klientów, których historia w BIK nie pozwoliłaby na skorzystanie z oferty banków. Zamiast weryfikacji bazy BIK firmy pozabankowe weryfikują bazę BIG Infomonitor, gdzie widnieją aktualne opóźnienia w spłatach kredytów powyżej 60 dni, jak również windykacje, zajęcia komornicze, niepłacone alimenty, jak również zaległości z niepłaconych rachunków np. za media. Minimalna kwota wpisu w przypadku przedsiębiorcy to 500 zł, a w przypadku konsumenta to 200 zł. Jak widać dla firm pozabnkowych ważniejsze jest to czy klient aktualnie posiada zadłużenie niż to czy w przeszłości miał problem ze spłatą. Kolejną bazą weryfikowaną przez instytucje pozabankowe i fundusze jest KRD.
Multi Inicjatywa ułatwia przedsiębiorcom dostęp do finansowania poprzez akceptowanie drobnych zaległości w bazie BIG Infomonitor i KRD pod warunkiem uzasadnienia tych zaległości. Co więcej firma nie wymaga od wnioskodawców zaświadczeń z ZUS i US, jeśli jednak klient ma wobec tych instytucji niewielką zaległość musiał ją również sensownie wyjaśnić. Oferta kredytu dla firm, którą przedstawia Multi Inicjatywa skupia się głównie na obrazie przedsiębiorstwa, na możliwościach tego przedsiębiorstwa i tym jak firma rozwinie się poprzez to, że uzyska finansowanie. W zamian za liberalne podejście do weryfikacji baz Multi Inicjatywa wymaga zabezpieczenia kredytu. Może to być poręczyciel, samochód, autobus, ciągnik, dźwig, wywrotka, maszyna, wyposażenie twojej firmy lub hipoteka itp.
Różnicą w podejściu do finansowania firm przez banki i instytucje pozabankowe jest również staż firmy. Banki wymagają prowadzenia działalności przez min. 12, a w niektórych przypadkach nawet przez 24 miesiące. Instytucje pozabankowe finansują firmy już od 1 dnia działalności.
Koszt kredytu bankowego i pożyczki pozabankowej coraz częściej jest zbliżony. Należy pamiętać o tym, że klient wnioskując o pożyczkę pozabankową otrzymuje wolne środki, co można porównać do pożyczki gotówkowej a w przypadku kredytu bankowego będzie musiał uzasadnić rozdysponowanie tych środków. Oprocentowanie pożyczki w Multi Inicjatywa to już 4,9% w skali roku.
Najważniejsze aby być czujnym na wszelkiego rodzaju opłaty wstępne i dodatkowe prowizje. Solidne i rzetelne instytucje pozabankowe nie pobierają od klientów żadnych opłat wstępnych, przedpłat za rozpatrzenie wniosku, jak również żadnych dodatkowych prowizji. Cały koszt pożyczki ujęty jest w RRSO i jest kredytowany. Klient nie płaci żadnych dodatkowych opłat. Nie wolno dać się nabrać na oferty, gdzie wymagana jest najpierw wpłata, a później dopiero okaże się czy uzyskamy finansowanie czy nie.
Raty pożyczek pozabnkowych zaciągniętych na firmę, np. takich jakie oferuje Multi Inicjatywa można w 100% wpisać w koszty firmy i zmniejszyć podstawę opodatkowania.
Procesowanie wniosków również jest ogromnym ułatwieniem dla przedsiębiorców. Dla przykładu Multi Inicjatywa rozumie, że przedsiębiorcy są zapracowani, często nie mają czasu na to aby podjechać do placówki, że czas na wypełnienie druków mają dopiero wieczorem bądź nawet w nocy dlatego cała procedura odbywa się drogą elektroniczną. Fachowa obsługa specjalistów przeprowadzi klienta przez całą procedurę kredytową, a z klientem spotykają się dopiero na oględzinach pojazdu i podpisaniu umowy. Klient nie traci czasu na zbędne formalności.
Za granicą firmy pozabankowe istnieją już wiele lat i cieszą się zaufaniem wśród przedsiębiorców. Rynek ofert pozabankowych w Polsce jest dopiero na początku swojego rozwoju. Warto zatem sprawdzić ich ofertę i przekonać się, że jest to doskonała alternatywa dla banków.